Otevřeno Po - Čt 10 - 17 hodin, Pá - Ne 10 - 18 hodin

O muzeu

V renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice v Olomouckém kraji najdete historii, relaxaci, sport, zábavu i poznání. Na ploše 400 m2 najdete sbírku starých automobilů a motocyklů (Mercedes Benz, BMW, KdF), převážně z 30 let minulého století a množství dobových artefaktů.

Upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem „uloženým“ pod slámou a obklopeným zemědělským nářadím našich dědů. Ve vitrínách naleznete modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky.

Audiovizuální program o více než 6ti hodinách vás seznámí s vývojem automobilismu (a značky Mercedes Benz).

Audiovizuální program o více než 6ti hodinách vás seznámí s vývojem automobilismu (a značky Mercedes Benz).

Muzeum a jeho exponáty nejsou typickým muzeem, ale živým organizmem. Automobily a motocykly vystavené v muzeu jsou pojízdné nebo se opravují, aby plně pojízdné byly. Omlouváme se, pokud právě při Vaší návštěvě bude automobil u opraváře, na soutěži veteránů či právě poveze šťastnou nevěstu vstříc její zářivé budoucnosti.

Pilířem sbírky je kolekce Mercedes Benz 200 W 21 z období 1933-1936. Jde o neucelenější kolekci automobilů této výrobní řady na světě, s téměř kompletní ukázkou nabídky různých typů karoserií (kabriolet A, B, C, roadster, limuzína).

Nejvzácnějším exemplářem je Mercedes Benz 200 cabrio B, který je v majetku jedné rodiny od zakoupení v roce 1936. Automobil sleduje historii této rodiny a ta je často velmi dramatická (II. světová válka, znárodnění 1948, období socialismu, obnovení kapitalismu 1989, záplavy 1997).

Značka Mercedes Benz je zastoupena i staršími exempláři W 02 a W11 Stuttgart a luxusními vozy Mercedes Benz 320 W 142.

Mercedes Benz 320 cabriolet B je automobil shodný s vozem, ve kterém 27. 5. 1942, v době atentátu, seděl zastupující říšský protektor Reinhard Heyndrich.

Pozoruhodné a vzácné jsou automobily Mercedes Benz 130 H a 170 H. Jde o konstrukce automobilu s motorem vzadu, kterým automobilka soutěžila o státní zakázku na výrobu „lidového vozidla“. Nedávnou současnost automobilky Daimler Benz můžete obdivovat na elegantním typu 190 SL z roku 1962.

Značku BMW zastupují proslulé motocykly BMW R2 a R12. BMW motocykly s protilehlými válci a převodem hnací síly na zadní kolo kardanovou hřídelí se vyrábí dodnes.

V expozici najdete jeden z prvních a současně nejmenších automobilů továrny BMW – licenčně vyráběný BMW DIXI a současně největší a poslední předválečný vůz BMW 335 – takzvaný dálniční kurýr.

Značka VW je zastoupena vojenským vozem KdF 82 z roku 1940. Jde o konstrukci rodáka z Liberce Ferdinanda Porscheho. Civilní verze tohoto automobilu – VW „Brouk“ se stala nejprodávanějším civilním vozem na světě.

gallery